6 z 12 życiowych zasad: Zanim zaczniesz krytykować świat – zaprowadź porządek we własnym domu

6 z 12 życiowych zasad: Zanim zaczniesz krytykować świat – zaprowadź porządek we własnym domu

Ludzkie cierpienie, złość, zemsta i poszukiwanie sensu w świecie pełnym niesprawiedliwości stanowią jeden z najbardziej poruszających i uniwersalnych tematów, które od wieków fascynują myślicieli, artystów i zwykłych ludzi. Czy istnieje jakaś głęboka prawda ukryta w cieniu ludzkich tragedii, która pozwoli nam zrozumieć nasze miejsce w kosmicznym porządku? Jak radzić sobie z bólem i cierpieniem, które są nieodłączną częścią ludzkiego doświadczenia?

 

„Ja” przeciwko światu

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego ludzie tak bardzo cierpią i są zdolni do okrutnych czynów? Jordan Peterson przytacza historie takie, jak ta o Carlu Panzramie*, który po traumatycznych doświadczeniach w młodości, zwrócił się przeciwko całemu światu i w pewnym sensie nawet przeciwko samemu Bogu. Jak mówi Profesor, Panzram "działał tak, jak gdyby uznawał, że ktoś ponosił odpowiedzialność za krzywdy, które go spotkały". A zastanawialiście się kiedyś, dlaczego Kain zabił Abla? Peterson podaje ciekawą interpretację tej biblijnej historii, sugerując, że Kain działał z zazdrości wobec brata, ale też, aby zrobić na złość Panu Bogu.
 

W poszukiwaniu nadziei i sensu

Peterson zgłębia problematykę ludzkiego cierpienia oraz relacji człowieka z wyższą instancją, reprezentowaną przez Boga lub los. W swoim tekście autor odnosi się do znaczących postaci kultury, takich, jak: Thomas Stearns Eliot czy Aleksander Sołżenicyn. Robi to, aby ukazać różne perspektywy radzenia sobie z bólem i niesprawiedliwością. Eliot w "Spotkaniu towarzyskim" przedstawia postać, która w pewnym momencie dochodzi do następującej refleksji: "jeśli to ona jest winna, nadal może coś w tej sprawie zrobić". Jest to silne wezwanie do odpowiedzialności za własne życie i sytuacje, w których się znaleźliśmy. Z kolei postać Aleksandra Sołżenicyna, który przechodzi przez niewyobrażalne cierpienia spowodowane działaniami Hitlera i Stalina, jest świadectwem siły ludzkiego ducha w obliczu największych tragedii. W kontekście tak drastycznych doświadczeń Sołżenicyna, Peterson podkreśla możliwość poszukiwania sensu i nadziei nawet w najtrudniejszych okolicznościach. W całym swoim dziele autor zachęca czytelników do głębokiej refleksji nad ich własnym stosunkiem do cierpienia i sposobem, w jaki podejmują życiowe wyzwania.
 

Zwróć uwagę na błędy i dąż do naprawy

Aleksander Sołżenicyn, który przetrwał okrucieństwa sowieckiego obozu, staje się w pracy Jordana Petersona przykładem tego, jak refleksja i samorealizacja mogą prowadzić do ogromnych zmian, nie tylko na poziomie jednostki, ale i całego społeczeństwa. Sołżenicyn nie popadł w rozpacz czy chęć zemsty. Zamiast tego zastanawiał się nad własnym udziałem w katastrofalnych wydarzeniach, których doświadczył w swoim życiu. Zamiast skupiać się na zewnętrznych siłach, które ukształtowały jego los, zwrócił uwagę na swoje wewnętrzne błędy i podjął działania w celu ich naprawy.
 
Przez tę introspekcję Sołżenicyn był w stanie napisać "Archipelag Gułag", który stał się symbolem oporu przeciwko komunizmowi i jego zbrodniom. Jak podkreśla Peterson w swojej książce, to pokazuje, że nawet w najcięższych okolicznościach możemy znaleźć wewnętrzną siłę, aby stawić czoła przeciwnościom i dokonać niezbędnej zmiany. Tak jak Sołżenicyn, tak i inni wielcy ludzie, tacy jak Václav Havel* czy Mahatma Gandhi**, przeszli przez trudne chwile, zanim stali się inspiracją dla wielu. Wszyscy oni dowodzą, że poprzez głęboką refleksję nad sobą i działanie zgodnie z własnymi przekonaniami, jednostka może przynieść znaczące zmiany na świecie.
 

Wejdź w głąb siebie

Czytelnik w dziele Petersona znajdzie zachętę do głębszego spojrzenia na siebie i swoje codzienne wybory. Autor pyta wprost: "Czy naprawdę korzystasz z tego, co oferuje ci życie? Czy naprawdę bierzesz odpowiedzialność za swoje czyny?". Profesor zwraca uwagę na to, jak ważne jest, aby być uczciwym wobec siebie i nie udawać przed sobą samym kogoś kim się nie jest. Jego słowa: "Mów tylko to, co sprawia, że czujesz się silny. Rób to, z czego jesteś dumny" są niczym przypomnienie, że powinniśmy żyć autentycznie, robiąc to, co uważamy za słuszne. Peterson przekonuje, że droga do prawdziwej zmiany w życiu zaczyna się od szczerej samooceny i odwagi, żeby być sobą w każdej sytuacji. Można postawić pytanie czy robiąc zdjęcie, nakładając filtr upiększający nadal jesteśmy sobą? Ubierając się tak, jak „popularne instagramerki” nadal jesteśmy sobą? A może udajemy kogoś kim nie jesteśmy i kopiujemy innych?
 

Zacznij zmianę od swojego wnętrza!

Jest coś wyjątkowego w tym podejściu do życia, które opisuje Jordan Peterson. Mówi nam, że zanim zaczniemy osądzać i krytykować świat na zewnątrz, powinniśmy zwrócić uwagę na naszą wewnętrzną rzeczywistość. Przede wszystkim chodzi o to, byśmy zaczęli pielęgnować naszą duszę, naszą wewnętrzną istotę. Zdaniem Petersona, nawet największe życiowe tragedie mogą stać się doświadczeniami, które uczą, kształtują i wzmacniają, jeśli tylko potrafimy do nich podejść z właściwą postawą. "Być może twoja niezdeprawowana dusza uzna swoje Istnienie za prawdziwe dobro" - pisze. Przypomina w ten sposób, że mimo wszelkich przeciwności, zawsze możemy znaleźć wewnętrzną siłę i sens. Peterson wzywa nas, byśmy zaczęli od siebie, zanim zaczniemy zmieniać świat. To prosty, ale zarazem głęboki przekaz: prawdziwa zmiana zaczyna się od wewnętrznej transformacji. Warto zastanowić się, jakie kroki możemy podjąć, aby stać się lepszymi ludźmi dla siebie i dla innych.
 

Mateusz Blachnierek

dziennikarz-stażysta

Akademia Dziennikarska IWORIS,

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Legenda 

*Carl Panzram był jednym z najbardziej znanych przestępców w historii Stanów Zjednoczonych, wyróżniał się brutalnością i bezwzględnością. Urodził się w 1891 roku w Minnesocie, a zmarł w 1930 roku. Jego życie było pełne przemocy i zbrodni, a jego postępowanie często przytaczane jest jako ekstremalny przykład psychopatii i antyspołecznych zachowań. 

**Václav Havel był czeskim pisarzem, dramaturgiem i politykiem. Znany przede wszystkim, jako ostatni prezydent Czechosłowacji i pierwszy prezydent Czech. Po upadku komunizmu w Europie Środkowej, Havel odegrał kluczową rolę w Aksamitnej Rewolucji w Czechosłowacji w 1989 roku, która doprowadziła do pokojowego przekształcenia państwa w demokrację. Po rewolucji został wybrany prezydentem Czechosłowacji (lata 1989–92). Po pokojowym podziale Czechosłowacji na Czechy i Słowację w 1993 roku, Havel został pierwszym prezydentem nowoutworzonych Czech. Funkcję sprawował aż do 2003 roku. 

*** Mahatma Gandhi był indyjskim przywódcą duchowym i politycznym, który stał na czele ruchu niepodległościowego przeciwko brytyjskiemu panowaniu w Indiach. Urodzony w 1869 roku, zdobył wykształcenie prawnicze w Wielkiej Brytanii, a swoją polityczną i społeczną działalność rozpoczął w Południowej Afryce, walcząc o prawa indyjskiej mniejszości. Gandhi był pionierem i zwolennikiem filozofii Satyagrahy – oporu przez nieprzemoc – i ahimsy (niekrzywdzenia). Jego strategia nieprzemocowych protestów, w tym słynny Marsz Solny, miała kluczowe znaczenie dla uzyskania niepodległości przez Indie w 1947 roku. Gandhi zmarł zamordowany w 1948 roku, pozostawiając trwałe dziedzictwo jako ikona pokojowej walki o prawa cywilne i wolność. 


 

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO.

Wybrane dla Ciebie

HTML Button Generator