Jordan Peterson. Kim jest i co nam mówi Jordan B Peterson?

Jordan Peterson. Kim jest i co nam mówi Jordan B Peterson?

Jordan Peterson. Kim jest i co nam mówi Jordan B. Peterson?

Krótka biografia Jordana Petersona

Jordan B. Peterson to kanadyjski profesor psychologii i światowej sławy naukowiec, który zyskał rozgłos po zaangażowaniu się w wojnę kulturową, a zwłaszcza po sprzeciwie wobec poprawności politycznej na uniwersytetach. Urodził się w 1962 r. w małym miasteczku w prowincji Alberta. Studiował psychologię na Uniwersytecie Alberty, jego polem zainteresowań były wówczas uzależnienia. Dostał ofertę pracy na Uniwersytecie Harvarda, tam pracował jako wykładowca, zajmował się psychologią osobowości i zgromadził poważny dorobek naukowy. Z Harvardu Peterson wrócił do ojczyzny i został profesorem na Uniwersytecie w Toronto, gdzie wykładał na wydziale psychologii. Jednocześnie cały czas pracował z pacjentami jako psycholog kliniczny, specjalizujący się w zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych, lękach i schizofrenii. Pracując jako profesor na uniwersytecie został nominowany do prestiżowej nagrody Levinson Teaching Prize.

Kontrowersje

Życie Petersona zmieniło się całkowicie, gdy sprzeciwił się procedowanej przez kanadyjski parlament Ustawie C-16, która przewidywała włączenie ekspresji genderowej do chronionych prawem charakterystyk. Zdaniem kanadyjskiego psychologa celem tej ustawy było przymuszenie ludzi do używania narzuconych z zewnętrz sformułowań (np. zwracanie się do osób transpłciowych z użyciem wybranych przez nich zaimków). Taki nakaz stoi zaś w sprzeczności z wolnością słowa. Peterson postanowił opublikować serię filmów, w których wyraził swoje zastrzeżenia wobec ustawy. Stały się one viralem, a ich autor zyskał najpierw krajową, a później światową sławę. 

Działalność

Ustawa C-16 była bardzo ważnym tematem w Kanadzie, więc Peterson naraził się na silną krytykę ze strony lewicowego mainstreamu. Z tego powodu musiał zawiesić praktykę kliniczną oraz karierę uniwersytecką, a skupił się na działalności publicznej. Wystąpił w wielu programach telewizyjnych i internetowych. Wielki rozgłos przyniosło mu m.in. zaproszenie do podcastu Joe Rogana. Jest zapraszany w wiele miejsc, gdzie wygłasza wykłady. Będzie też w Polsce - 19 października 2023 wystąpi na Tauron Arenie Kraków w ramach trasy promocyjnej swojej nowej książki. Ma również kanał na YouTube, gdzie wrzuca nagrania swoich wykładów oraz prowadzi podcast, zebrał na nim 7,43 mln subskrybentów i 610 mln wyświetleń. W ostatnim czasie został współpracownikiem The Daily Wire, amerykańskiej konserwatywnej kompanii medialnej. Najciekawszą częścią aktywności kanadyjskiego intelektualisty są jednak książki, stanowiące wykładnię jego myśli.

12 życiowych zasad. Antidotum na chaos (12 Rules for Life. An Antidote to Chaos)

Najpopularniejszą książką Jordana B. Petersona jest "12 życiowych zasad", która sprzedała się w milionach egzemplarzy na całym świecie. Peterson oferuje antidotum na chaos, który wkradł się do zachodniej cywilizacji w ostatnich latach. Jego zdaniem wystarczy trzymać się 12 prostych zasad, by odnaleźć sens życia w czasach nazywanych kryzysem sensu. 

 1. Pilnuj sylwetki, plecy proste, ramiona wyciągnięte 
 2. Traktuj siebie tak, jak traktujesz osoby na których Ci zależy 
 3. Przyjaźnij się z ludźmi, którzy życzą Ci najlepiej
 4. Nie porównuj się z tym, kim inni są dzisiaj, ale z tym, kim ty byłeś wczoraj
 5. Nie pozwól swoim dzieciom robić niczego, co wzbudza twoją niechęć
 6. Zanim zaczniesz krytykować świat, wprowadź porządek w swoim domu
 7. Podążaj za tym, co wartościowe (a nie tym, co wygodne)
 8. Mów prawdę – a przynajmniej nie kłam
 9. Zakładaj, że twój rozmówca może wiedzieć coś, czego ty nie wiesz
 10. Bądź precyzyjny w tym, co mówisz
 11. Nie przeszkadzaj dzieciom, gdy jeżdżą na deskorolce
 12. Pogłaszcz kota napotkanego na ulicy

Na naszym portalu znajdziecie artykuły opisujące podobne koncepcje: 
Co to jest asceza? czyli wyrzekanie się przyjemności a rozwój osobisty,
Być mężczyzną, czyli przygoda życia

Poza porządek. Kolejne 12 życiowych zasad (Beyond Order. 12 More Rules for Life)

W najnowszej książce prof. Peterson formułuje kolejnych 12 zasad, uważa bowiem, że chaos nie jest jedynym zagrożeniem dla człowieka - nadmiar porządku może być równie niebezpieczny.  

 1. Instytucje społeczne mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu jednostki.
 2. Spróbuj wyobrazić sobie osobę, którą chcesz być, a następnie postaraj się nią zostać.
 3. Nie przejmuj się małymi problemami, które można łatwo pokonać.
 4. Odpowiedzialność jest trudna, ale nadaje życiu sens.
 5. Nie toleruj czegoś, czego nie znosisz.
 6. Bądź czujny wobec wszystkich ideologii, zwłaszcza tych, które dają proste odpowiedzi.
 7. Poświęć się naprawdę realizacji celu, a efekty będą zachwycające.
 8. Zawsze staraj się zrobić miejsce na piękno, nawet jeśli jest to tylko malutki pokoik
 9. Badaj i sprawdzaj każde doświadczenie, które sprawia ci ból.
 10. Staraj się i planuj swoje intymne relacje.
 11. Nie ufaj historiom, które wzbudzają w tobie urazę, oszustwo lub arogancję.
 12. Bądź wdzięczny nawet w obliczu wielkiego cierpienia.

Po szczegółowe komentarze do każdej z 24 zasad odsyłamy do źródła - książek profesora. Jest to naprawdę lektura godna polecenia. 

Fenomen Petersona 

Proponowane przez Petersona rozwiązania są niezwykle proste i często oczywiste. Ich popularność jest dowodem pustki, która charakteryzuje współczesność. Pisałem o niej więcej w artykule Mądre memy o życiu – Chad "Yes". Ważne jest też zwrócenie uwagi na publiczność tego myśliciela: są to w przeważającej części młodzi mężczyźni. Przeciwnicy Petersona nazywają go przez to prorokiem inceli, których charakterystyka demograficzna jest bliska targetowi profesora. O tym, dlaczego incelizm jest ideologią niezgodną z myślą Petersona, przeczytacie więcej tekście Incel a incelizm - ludzie czy ideologia?. Trzeba za to dziękować profesorowi, że mówi do młodych mężczyzn, którym brakuje dobrych wzorców. O powodach tego stanu rzeczy przeczytacie więcej w artykule o tym co znaczy być prawdziwym mężczyzną. Peterson jest jednocześnie jak pedagog, który zwraca się do zagubionych młodych dusz i stara się je naprowadzić na właściwą ścieżkę. Jest w tym podobny do klasycznych pedagogów w rodzaju św. Augustyna, o którym więcej można dowiedzieć się w artykule Pedagog autorytetem?

Tajemnicą sukcesu kanadyjskiego psychologa są jego zdolności retoryczne. Peterson potrafi w bardzo prosty sposób przekazać skomplikowane idee z opublikowanych przez siebie prac naukowych. Słynny jest przypadek, w którym Peterson powiedział historię o homarach, by zaprezentować schemat działania hierarchii u ludzi. Memiczność tej opowiastki pomogła mu w dotarciu z tym przekazem "pod strzechy". O sile memów pisałem już wcześniej. Potrafi również radzić sobie w debatach, ogromną część popularności zawdzięcza wywiadowi z Cathy Newman, w której zachował chłodną głowę i spokojnie odpowiadał na napastliwe pytania dziennikarki.

Siła Jordana Petersona stała się jednak również jego słabością. Bardzo łatwo sprowadzić jego przekaz do prostych haseł w rodzaju "posprzątaj w pokoju". Są to zasady, podkreślane przez psychologów w terapiach (zwłaszcza w terapii poznawczo-behawioralnej, o której antycznym prekursorze pisałem w artykule na temat stoicyzmu). Jednak jego zainteresowania są dużo głębsze, a prosty przekaz ma swoje korzenie w ideach Carla Junga. Najlepszą wykładnią zainteresowań Petersona jest jego książka "Mapy sensu. Architektura przekonań"

Mapy sensu. Architektura przekonań (Maps of Meaning. The Architecture of Belief) 

"Mapy sensu" to fascynująca książka. Autor zgłębia w niej skomplikowane zagadnienia, dotyczące archetypów, psychologii i filozofii. Peterson odwołuje się do teorii Junga, który jako jeden z pierwszych zauważył, że w naszej psychice mieszka wiele symboli i wzorców, które wpływają na nasze codzienne życie. Peterson analizuje jego koncepcję, dając wskazówki dotyczące budowania własnych przekonań i znaczenia w świecie pełnym chaosu. "Mapy sensu. Architektura przekonań" nie tylko bada znaczenie i rolę archetypów w naszym życiu, ale również oferuje narzędzia, które mogą pomóc nam w lepszym zrozumieniu własnej tożsamości i celu w życiu. To inspirująca lektura dla wszystkich, którzy pragną zgłębić siebie i odkryć głębsze sensy istnienia. Peterson zabiera nas w podróż przez wiele teorii i koncepcji, prezentując je w przystępny sposób, zachęcając do samodzielnego myślenia i kształtowania własnej drogi. Jest to książka nie tylko dla filozofów i psychologów, ale dla wszystkich, którzy poszukują sensu i znaczenia w życiu. 

Podsumowanie

Peterson inspiruje czytelników do samodzielnego myślenia i poszukiwania znaczenia w chaosie współczesnego świata. Jego przekaz przyciąga przede wszystkim młodych mężczyzn, którzy szukają wzorców i inspiracji w trudnych czasach. Jordan Peterson jest z pewnością jednym z najważniejszych myślicieli współczesnych, który kontynuuje swoją misję: pomaga ludziom odnaleźć sens w życiu.


RnA_2023_baner_do_materialow_art_tiktoki_etc.jpg

Wybrane dla Ciebie

HTML Button Generator