Harcerskie ideały (Ramię pręż) - chwyty i interpretacja piosenki harcerskiej

Harcerze przy ognisku - harcerskie ideały

"Harcerskie ideały" to jedna z najbardziej znanych piosenek harcerskich. Jej bardzo prosty i sugestywny tekst razem z melodią bardzo skutecznie przedstawiają, o co chodzi w harcerstwie. Ale właśnie, czym są te harcerskie ideały? O tym dowiesz się z tego artykułu.

 

Tekst piosenki i chwyty

  D     A  Em
 1. Na ścianie masz kolekcję swoich barwnych wspomnień,
D    A   Em
Suszony kwiat, naszyjnik, wiersz i liść.
D    A  Em
Już tyle lat przypinasz szpilką na tej słomie,
D      A Em
To wszystko co cenniejsze jest niż skarb.
D     A  Em
Po środku sam generał Robert Baden - Powell,
D     A     Em
Rzeźbiony w drewnie lilijki smukły kształt.
D      A   Em
Jest Krzyża znak i orzeł biały jest w koronie,
D    A    Em
A zaraz pod nim harcerskich 10 praw.
 
   D       A      Em
Ramię pręż, słabość krusz i nie zawiedź w potrzebie,
   D      A      Em
Podaj swą pomocną dłoń, tym co liczą na ciebie.
     D       A  Em
Zmieniaj świat, zawsze bądź sprawiedliwy i odważny,
    D         A        Em
Śmiało zwalczaj wszelkie zło, niech twym bratem będzie każdy.
 
    G     A    D
Ref.: I świeć przykładem, świeć!
 G     A    D
I leć w przestworza, leć!
 G    A  D
I nieś ze sobą wieść,
  G   A   D
Że być harcerzem chcesz!
 
 G     A    D
I świeć przykładem, świeć!
 G     A    D
I leć w przestworza, leć!
 G    A  D
I nieś ze sobą wieść,
  G   A   D
Że być harcerzem chcesz!
 
     D     A       Em
2. A gdy spyta cię ktoś skąd ten Krzyż na twej piersi,
    D     A     Em
Z dumą odpowiesz mu: "taki noszą najdzielniejsi!".
    D    A       Em
Bo choć mało mam lat, w mym harcerskim mundurze,
   D     A        Em
Bogu, ludziom i ojczyźnie na ich wieczną chwałę służę.
 
    G     A    D
Ref.: I świeć przykładem, świeć!
 G     A    D
I leć w przestworza, leć!
 G    A  D
I nieś ze sobą wieść,
  G   A   D
Że być harcerzem chcesz!
 
 G     A    D
I świeć przykładem, świeć!
 G     A    D
I leć w przestworza, leć!
 G    A  D
I nieś ze sobą wieść,
  G   A   D
Że być harcerzem chcesz!
X
 

Interpretacja

Harcerstwo to ruch wychowawczy, który kształtuje charakter, umiejętności i postawy młodych ludzi. Harcerze kierują się zasadami służby Bogu, ludziom i ojczyźnie, wierności, prawości, odwagi, solidarności i samodoskonalenia. Harcerze są gotowi pomagać innym, zwalczać zło, uczyć się i rozwijać, a także cieszyć się życiem i przyrodą. Harcerze są dumni ze swojej przynależności, tradycji i symboli, takich jak lilijka, krzyż harcerski czy mundur.

Jednym z wyrazów harcerskich ideałów jest piosenka “Harcerskie ideały”. Jest to pieśń, która opowiada o tym, co jest dla harcerza najważniejsze i najcenniejsze. Piosenka pokazuje, że harcerz nie tylko zbiera pamiątki ze swoich przygód, ale także żyje według harcerskich dziesięciu praw zawartych w Prawie Harcerskim. Na przykład, w pierwszej zwrotce mówi o tym, że suszony kwiat, naszyjnik, wiersz i liść są dla niego cenniejsze niż skarb, bo są symbolem jego przeżyć i uczuć. W drugiej zwrotce mówi o znaku krzyża i orła białego, czyli o symbolach wiary i patriotyzmu. W trzeciej zwrotce mówi o tym, że harcerski krzyż na jego piersi świadczy o jego odwadze i służbie.

Piosenka zachęca do bycia przykładem dla innych, do nieustannego dążenia do doskonałości i do dumy z bycia harcerzem. Na przykład, w refrenie mówi o tym, że świeci przykładem, leci w przestworza i niesie ze sobą wieść, czyli pokazuje swoim postępowaniem, że warto być harcerzem i zachęca innych do tego. Piosenka jest także wyrazem radości i entuzjazmu, które towarzyszą harcerzom w ich działaniach. Na przykład, w końcowym wersie mówi o tym, że chce być harcerzem, czyli wyraża swoją własną, nieprzymuszoną wolę.

Piosenka “Harcerskie ideały” jest więc nie tylko piosenką harcerską, ale także piosenką o harcerstwie. Jest to piosenka, która przekazuje istotę i sens harcerstwa, a także inspiruje i motywuje do jego realizacji. Jest to piosenka, która jest ważną częścią harcerskiej tożsamości.

 

Czym są harcerskie ideały?

Harcerstwo to nie tylko ruch, ale także droga. Droga, która prowadzi do ideału harcerskiego. Ideał harcerski to wizja człowieka, który łączy w sobie wszystkie cnoty i wartości harcerskie. Taki człowiek jest doskonały w służbie, wierności, prawości, odwadze, solidarności i samodoskonaleniu. Taki człowiek jest wzorem dla innych i jest liderem w swoim środowisku. Taki człowiek jest harcerzem w pełnym tego słowa znaczeniu.

Ale czy taki ideał harcerski jest możliwy do osiągnięcia? Czy można być doskonałym harcerzem? Odpowiedź brzmi: nie. Ideał harcerski jest z założenia nieosiągalny, ponieważ człowiek jest niedoskonały i ograniczony. Zawsze będzie popełniać błędy, mieć słabości, zmagać się z pokusami i problemami. Zawsze będzie miał coś do poprawy, do nauczenia się, do zrobienia lepiej.

Ale czy to oznacza, że harcerstwo nie ma sensu? Że nie warto być harcerzem? Odpowiedź brzmi: nie. Harcerstwo ma sens, ponieważ nie chodzi o to, by być doskonałym, ale by dążyć do doskonałości. By nie poddawać się, ale walczyć. By nie zadowalać się, ale rozwijać. By nie być obojętnym, ale angażować się. By nie być samotnym, ale współpracować. By nie być biernym, ale aktywnym. By nie być zwykłym, ale wyjątkowym.

Harcerstwo to droga, która prowadzi do ideału harcerskiego. Ideał harcerski to cel, który inspiruje i motywuje harcerzy. Harcerze to ludzie, którzy podążają tą drogą i dążą do tego celu. Harcerze to ludzie, którzy chcą być lepsi, dla siebie, dla innych i dla świata. Harcerze to ludzie, którzy chcą być harcerzami.

HTML Button Generator