Czy warto trenować sporty walki?

Czy warto trenować sporty walki?

Czy warto trenować sporty walki?

Walka towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. We wszystkich zakątkach świata starano się doskonalić swój sposób walki, by mieć przewagę nad przeciwnikiem. Najlepsi wojownicy szkolili kolejnych. Ponieważ dobra metoda walki jest sprawą skomplikowaną, starano się konkretne ruchy zamykaćw sekwencje, których będzie można uczyć na szerszą skalę. Tych ruchów mistrzowie uczyli uczniów, dowódcy żołnierzy, a ojcowie synów. Na całym świecie przekazywano tę wiedzę jak rzemiosło czy sztukę, cieszyły się one jednak zawsze większym szacunkiem i uznaniem niż inne umiejętności.
Czy tylko ze względu na ich przydatność dla społeczeństwa?

Więcej o historii walki i jej związku z wychowaniem, przeczytacie tutaj: Od wojownika do rycerza – mentalność ludzi wieków średnich

Sztuki walki a sporty walki

Na początku wyjaśnijmy nazewnictwo. Ludzie, którzy trochę znają temat, odróżniają sztuki walki od sportów walki. Sztuki walki to sposoby walki wręcz, spotykane tradycyjnie w różnych miejscach świata, przy użyciu takich metod, jak układy formalne, by doskonalić się we wszystkich technikach walki, przekazywanych przez mistrzów. 

Kto oglądał filmy o sztukach walki, kojarzy postacie takie jak Bruce Lee, Donnie Yen, Jackie Chan, albo filmy typu "Karate Kid", "Wejście Smoka" czy "Pięści Węża". Każdy też pewnie wymieni japońskie sztuki walki, jak karate, aikido, judo, różne rodzaje chińskiego kung fu (a właściwie wushu), albo wspomni, że jest też koreańska sztuka walki - taekwondo. W Europie raczej zachowały się techniki władania bronią białą, jak polska sztuka krzyżowa. Choć wszystkie powstawały z potrzeby samoobrony i walki, z czasem niektóre z nich zaczęły przybierać formę medytacji w ruchu i sposobu pracy nad sobą, odsuwając na drugi plan samą walkę.

Najlepszym sposobem na sprawdzenie skuteczności sposobu walki jest stawanie do walki w realnych warunkach. Kiedy jednak element zagrożenia zanika, sztuki walki mogłyby zatracić swój pierwotny cel. Żeby jednak zachować sprawność i umiejętność walki, a jednocześnie nie narażać się bezpośrednio na utratę życia, zaczęto zaczęto wprowadzać konkurencje sportowe. Walkę na zasadach sportowych nazywamy sportami walki.

Z najpopularniejszych można wymienić boks, kickboxing albo BJJ (brazylijskie jiu-jitsu).  Zaczęto także organizować na sportowych zasadach zawody w karate, taekwondo czy innych tradycyjnych sztukach walki. Żeby skonfrontować ze sobą różne mniej i bardziej tradycyjne style walki, powstało MMA (Mixed Martial Arts, czyli Mieszane Sztuki Walki). Kiedy jednak zrobimy z walki sport, trening skupia się na specyficznym dopasowaniu do konkretnych zasad, co może w konsekwencji odbierać zdolność walki w realnych warunkach. Zaczęto więc zbierać z tradycyjnych sztuk walki najbardziej skuteczne ciosy, kopnięcia, chwyty etc. i tworzyć w ten sposób trening walki dla sił obronnych. W ten sposób zebrane techniki tworzą system walki. Przykładowymi systemami walki są izraelska Krav Maga, rosyjska Systema czy polski Combat 56. Także w tych systemach odbywają się zawody sportowe,co może z nich czynić sporty walki. W powszechnej świadomości wszystko to otrzymuje miano sztuk walki. Choć jest to uproszczenie, nie jest niepoprawne, gdyż każdy sposób walki, przekazywany innym, jest swego rodzaju sztuką.

A o tym, jak wyrzeczenia i podejmowane trudy, wpływają na nasz rozwój, przeczytacie tutaj: Co to jest asceza czyli - wyrzekanie się przyjemności
a rozwój osobisty

Co daje trenowanie sztuk walki?

Tak, jak każda forma aktywności fizycznej, wpływa to oczywiście korzystnie na zdrowie i samopoczucie. Dobra nauka sztuk walki kładzie jednak szczególny nacisk na radzenie sobie ze stresem, odnajdywanie spokoju i pracę nad sferą mentalną, by nie spanikować w sytuacjach zagrożenia.

 Jeżeli formy walki, które się trenuje, są konfrontowane przez walkę sportową albo realne zagrożenie, człowiek szybko uczy się pokory. Według znanego boksera, Mike'a Tysona - "w ringu każdy ma jakiś plan, dopóki nie dostanie w łeb!" (https://sport.tvp.pl/25986291/jubileusz-bestii-najlepsze-cytaty-mikea-tysona). Jeżeli popełni się błąd, bardzo szybko i boleśnie można się o tym przekonać. Podczas walki trzeba kontrolować wiele elementów naraz, takich jak dystans, odpowiednia praca nóg, użyte techniki i dostosowana do nich siła, a przede wszystkim umiejętności przeciwnika. Uczy to sprawnego podejmowania decyzji oraz samokontroli. Żeby w ogóle do takiej walki stanąć, potrzeba sporo odwagi. Kiedy się do walki staje wiele razy, odwaga staje się nawykiem, czyli cnotą. Również świadomość tego, że posiada się umiejętności do zrobienia drugiemu człowiekowi krzywdy, jest ogromną nauką.

To, jak adept sztuk walki z tym sobie poradzi, będzie określać to, jakim jest człowiekiem. Czy będzie używał siły do gnębienia innych i zdobywania korzyści dla siebie, czy będzie chciał realizować wyższe cele, które opisuje św. Bernard z Clairvaux w "Pochwale nowego rycerstwa". 

O cnotach rycerskich przeczytacie więcej tutaj: Cnoty rycerskie i etos rycerski – czy wciąż są aktualne? 

Aż do II Wojny Światowej w Wojsku Polskim trenowano szermierkę. Nie tylko po to, żeby jej używać (o ile w walkach z Rosją Bolszewicką było to jeszcze zrozumiałe, o tyle w latach 30. był to archaiczny sposób walki), ale żeby kształtować charakter. Poczucia odpowiedzialności za to, co zrobimy z własną zdolnością do przemocy, trzeba się uczyć niezależnie od tego, czy posługujemy się bronią białą, palną, czy naszą bronią jest pięść, kolano i łokieć.

Tajski boks? Judo? Brazylijskie Jiu-jitsu? Jakie rodzaje sztuk walki warto trenować?

Sporty walki są dzisiaj najbardziej popularną formą treningu walki. Nie znaczy to jednak, że wszystkie one, rozumiane na sposób tradycyjny, są złe. Nie ma też czegoś takiego, jak "najlepsza sztuka walki". Najlepsze sztuki walki to te, które są dobrze trenowane. Jeżeli trener (albo mistrz) będzie uczył sprytu, szybkości, wytrzymałości fizycznej i psychicznej, koordynacji rąk i nóg, i wszystko to będzie sprawdzane podczas sparingów, a nie będzie się skupiał tylko na uderzeniach w powietrze, stosując sztukę walki bez walki, to istnieje spora szansa, że zdobędziesz umiejętności potrzebne podczas walki ulicznej,

a nawet dasz radę stanąć w szranki z większym i silniejszym. Trudno więc powiedzieć, która sztuka walki najlepsza, bo wszystko zależy od tego, kto i jak przekazuje swoją wiedzę.

Lepiej skupić się na uderzeniach, niż na bieganiu?

Patrząc na historię sportu - zarówno gry zespołowe, jak inne dyscypliny sportowe, były tworzone w celu zachowania sprawności fizycznej żołnierzy albo motywowania ich do pracy nad swoimi umiejętnościami. Wszystkie rodzaje sportu powinny prowadzić do tężyzny fizycznej i zdrowia psychicznego. Warto jednak zwrócić uwagę, że dla mężczyzny sprawność fizyczna nie powinna być celem samym w sobie, ale środkiem do pozostawania w gotowości, by bronić swoich najbliższych oraz narodu, ojczyzny i wartości najwyższych. Na pytanie, czy warto trenować sztuki walki, odpowiadam - tak, warto. Pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że jest to wręcz niezbędne w wychowaniu mężczyzn. 

A o tym jak sprawić by było lepiej, przeczytacie tutaj: Co zrobić, by było lepiej? Jak naprawić świat?

 

Piotr Walczak


RnA_2023_baner_do_materialow_art_tiktoki_etc.jpg

Wybrane dla Ciebie

HTML Button Generator