Co to jest sigma man? Czy Sigma male to właściwy model męskości na obecne czasy?

Sigma-man-male

Kim jest Sigma male? Czy samiec sigma to ideał dla współczesnych mężczyzn czy przejaw toksycznej męskości?

Człowiek ma naturalną potrzebę posiadania wzorców. Społeczeństwo ma naturalną potrzebę hierarchii.  Subkultura internetowa udzieliła odpowiedzi na te potrzeby, tworząc system oparty na literach greckiego alfabetu. Samiec alfa, samiec beta, samiec omega... Nieoczywistym, nowym, typem jest tzw. samiec sigma. Na czym polega ten archetyp? Jaki wpływ ma on na młodych mężczyzn ? 

Jak według Internetu, działa męska hierarchia? 

Wspomniany powyżej podział wywodzi się z etologii, czyli nauki o zachowaniach zwierząt. Najpopularniejsze pojęcia to: 

Samiec alfa - w naturze jest to fizycznie dominujący osobnik, mający pierwszeństwo w dostępie do jedzenia i partnerek. W świecie ludzi ma to być pewny siebie, dominujący mężczyzna odnoszący sukcesy w życiu zawodowym, cieszący się zainteresowaniem ze strony kobiet, do tego posiadający skłonności przywódcze w grupie.

Samiec beta - w świecie zwierząt osobnik poniżej alfy, ale nie na końcu hierarchii. U ludzi ma to być osoba o średnim statusie, niedominująca i niedążąca do rywalizacji. 

Samiec omega - w naturze osobnik znajdujący się najniżej w hierarchii stada, będący w nim ofiarą agresji i wykluczenia. W przypadku ludzi tak określa się mężczyznę nie radzącego sobie w życiu, słabego i ponoszącego porażki w rywalizacji z innymi. Nie trudno tutaj zauważyć podobieństwo z grupą, którą w innych nomenklaturach kategoryzuje się jako tzw. inceli

Jak nie trudno zauważyć taki podział tworzy wizję społeczeństwa jako areny brutalnej, bezpardonowej  rywalizacji o pozycję społeczną i zasoby. Według niego mężczyzna musi zdominować innych, żeby udowodnić swoją wartość. Nic dziwnego, że wizja ta zyskała popularność w środowiskach redpillowych.

Christian Bale, Patrick Bateman i American Psycho, czyli - czym jest sigma male?

Terminem samiec sigma określa się kogoś, kto odrzuca opisaną powyżej hierarchię. Mężczyzna sigma jest silny i niezależny, ale świadomie pozostaje poza systemem. Sigma, w przeciwieństwie do alfy, nie uczestniczy w rywalizacji narzucanej mu przez innych, nie dlatego, że nie ma w niej szans, ale dlatego, że nie widzi takiej potrzeby. Jego osobowość to introwertyk; samotny wilk, przejawiający zainteresowanie własnymi celami, a nie dominacją nad innymi. Twórcą tego terminu jest amerykański bloger Theodore Robert Beale, znany jako vox day, który po raz pierwszy użył go w 2010 roku. 

Z naturą sigmy da się zidentyfikować bohaterów wielu filmów i seriali. Reprezentuje ją chociażby Patrick Bateman, bohater filmu "American Psycho" (z roku 2000).  Jeszcze pełniejszy obraz ideału, jakim jest sigma stanowi Tyler, alter ego Jacka, głównego bohatera filmu "Podziemny krąg" (z roku 1999).

Przyjrzyjmy się podwójnej kreacji z tego drugiego filmu, w reżyserii Davida Finchera. Jack jest szeregowym pracownikiem korporacji, człowiekiem pozbawionym jasnych celów w życiu i dotkliwie odczuwającym duchową i emocjonalną pustkę. To facet zagubiony w korporacyjnej kulturze "samodoskonalenia", niezdolny do pięcia się w górę obowiązującej hierarchii, nie mający siły do przeciwstawienia się swojemu szefowi (osobnikowi alfa).

Z pomocą przychodzi mu Tyler - skrajne przeciwieństwo Jacka. To buntownik żyjący na obrzeżach społeczeństwa, wyzwolony od nakładanych przez nie norm i ograniczeń. Nakłania głównego bohatera do odrzucenia krepującego gorsetu zasad i szukania prawdy o życiu poprzez udział w aktach czystej przemocy.

Sigma Grindset, czyli - dlaczego the sigma male jest pociągający jako typ męskości? 

Trzeba przyznać że wzorzec sigmy może się wydawać fascynujący. To człowiek, którego cechuje samodyscyplina i konsekwencja w dążeniu do celów, a jednocześnie jego priorytetem jest jego własna satysfakcja, a nie przewodzenie innym. Jest tajemniczy, a przy tym epatuje pewnością siebie. Trzyma się z boku, ale jest to jego własna decyzja, a nie wynik braku kompetencji społecznych. 

Istotne jest tu pojęcie "grindset". Odnosi się ono do mentalności skupionej na pokonaniu swoich lęków i słabości, tak aby umożliwić osiąganie różnego rodzaju celów sportowych, zawodowych itp. Podobny stan umysłu pomaga Jackowi osiągnąć Tyler poprzez przełamanie granicy bólu i ograniczeń psychicznych.

Czy sigma man to dobry model męskości?

Odpowiedź na to pytanie należy zacząć od stwierdzenia, że podany na początku opis hierarchii społecznej jest nieprawidłowy w odniesieniu do ludzkości. Pozycji społecznej człowieka nie da się opisać za pomocą jednej greckiej litery.

Co więcej ów opis jest niepełny nawet w odniesieniu do niektórych zwierząt stadnych. Jak zauważono w jednym z odcinkówpodcastu "Wojna idei" na serwisie YouTube:

"Kolejnym ciekawym zjawiskiem jest zachowanie samców, gdy dopiero zaczynają starania, by wspiąć się na szczyt hierarchii i obalić dotychczasowego lidera. Samce szympansów, choć z natury potrafią być niezwykle brutalne, to w takich sytuacjach zaczynają być niezwykle szczodre i chętniej dzielą się jedzeniem. Co ciekawe zaczynają też wtedy okazywać zainteresowanie młodymi, czego nie robią w innych okolicznościach. Jednak, gdy starają się podnieść swoją pozycję, to bawią się z nimi, łaskoczą, podnoszą do góry itd., by zyskać poparcie samic w grupie. (...) Kolejną ciekawą kwestią charakteryzującą osobniki alfa u szympansów jest to, że mają one ściśle określony zestaw obowiązków wobec grupy. Podstawowe z nich to: zażegnywanie sporów oraz utrzymywanie pokoju w grupie, a także - co ciekawe - okazywanie empatii poprzez pocieszanie skrzywdzonych lub pobitych w walkach osobników2 "

Jak pokazuje powyższy cytat obraz, w którym możliwe jest zdobycie wysokiej pozycji poprzez samą tylko zdolność do dominacji jest nieprawdziwy nawet w odniesieniu do szympansów. A społeczeństwo jest przecież o wiele bardziej skomplikowane.  Jako ludzie posiadamy zdolność do współpracy i wspólnego realizowania skomplikowanych przedsięwzięć. Oczywiście między ludźmi istnieje także rywalizacja, jednak żeby naprawdę awansować trzeba posiadać realne kompetencje i realizować interes grupy, a nie tylko swój własny. Współpraca jest kluczem do sukcesu.

Oczywiście są także ludzie, którzy lubią i umieją pracować sami lub posiadają mniejszą potrzebę interakcji społecznych. Nie ma w tym nic złego. Taka postawa staje się problemem dopiero wtedy, gdy towarzyszy jej niechęć do nawiązywania bliższych relacji społecznych. Człowiek niemający więzi z innymi ludźmi zaczyna odczuwać wewnętrzna pustkę. Widać to dobrze na przykładzie Patricka Batemana, dla którego sukces zawodowy jest całym sensem życia. Kiedy to przestaje mu wystarczać, w poszukiwaniu coraz silniejszych bodźców, zaczyna sięgać po działania przestępcze.

Jeszcze ciekawsza jest sytuacja Narratora z "Podziemnego Kręgu". On także doświadcza kryzysu egzystencjalnego. Sposobem na poradzenie sobie z nim jest kreacja postaci Tylera. Za jego sprawą główny bohater również angażuje się w działalność przestępczą, której jednak towarzyszy chęć zniszczenia obowiązujących społecznych reguł, które definiuje jako źródła jego cierpienia. Jednocześnie odradza mu zaangażowanie emocjonalne w realną relację z drugim człowiekiem. Prowadzi to do przybierających na sile destruktywnych zachowań. 

Podsumowanie 

Archetyp sigmy zawiera z pewnością wiele pozytywnych cech wartych naśladowania. Są nimi: wytrwałość, konsekwencja czy niezależność przekonań. Jednocześnie jednak jest w niego wpisana pułapka, jaką jest alienacja i pogoń za sukcesem za wszelką cenę. Prowadzi ona do nieumiejętności przyjęcia porażki, jak również do brak zdolności do życia w społeczeństwie.

 

 

 

  1. https://www.youtube.com/watch?v=vRQL86nyuZI
  2. idem

 

 

 

Wybrane dla Ciebie

HTML Button Generator