Klucz do udanego związku: Wspólne zainteresowania i poglądy jako podstawa harmonii w związku

Klucz do udanego związku: Wspólne zainteresowania i poglądy jako podstawa harmonii w związku

Decydując się na wejście w związek z drugą osobą często skupiamy się na rzeczach najmniej ważnych. Podświadomie koncentrujemy się na cechach fizycznych, zapominając o sprawach istotniejszych. Dotyczy to szczególnie nas - mężczyzn. Odpowiedzialny mężczyzna jednak nie chce być chwilowym partnerem, ale dąży do stworzenia trwałej relacji. Szukając pary warto więc pomyśleć, żeby poznać kobietę od strony jej spojrzenia na świat czy zainteresowań. Dzięki temu przyjemniej będzie nam wspólnie spędzać czas razem. Nawet do końca życia.

Budowanie więzi na fundamentach

Brak wspólnego celu to często droga donikąd. Dlatego ważne jest, żeby także w związku zawsze mieć ten konkretny wspólny cel przed oczami. Poznając dziewczynę, trzeba przemyśleć czy będziecie mieli na czym razem budować. Chodzi więc nie tylko o to, czy wytrzymacie ze sobą do końca życia, ale też w jakich wartościach wychowacie wasze dzieci, jak zachowacie się w razie kryzysu czy wojny. Być może takie podejście nie jest aktualnie modne, ale za to konieczne, żeby stworzyć szczęśliwy związek, który przetrwa najcięższe nawet próby. Musicie ze sobą rozmawiać o spojrzeniu na kwestie takie, jak: religia, system wartości czy polityka. Są to bardzo częste przyczyny rodzinnych sporów. Nie możemy ominąć tych tematów, bo prędzej czy później i tak wyjdzie na jaw, że macie różne światopoglądy, które doprowadzają was do podejmowania różnych decyzji życiowych. Warto też rozmawiać o tym, jaki chcecie przyjąć model prowadzenia domu i wychowania dzieci. Tego typu kwestie, jeżeli nie są wcześniej przemyślane i ustalone, będą budziły frustrację. Frustracja taka potrafi narastać latami, by w końcu wybuchnąć i zniszczyć relację. 

Do czego może doprowadzić brak wspólnych zainteresowań?

Inną ważną, choć nie fundamentalną, sprawą są wspólne pasje i zainteresowania. Braku wspólnych zainteresowań z partnerem może doprowadzić do spędzania czasu z innymi ludźmi, z którymi łączy nas wspólne hobby. To z kolei może z czasem wpływać na stopniowe oddalania się od siebie nawzajem. Wspólnie spędzane chwile są czymś, co bardzo mocno wpływa na związek. Bez nich nie jest możliwe budowanie więzi. Im więcej jest rzeczy, które możemy robić razem, tym większa jest szansa na trwałość relacji.

Waga wspólnych zainteresowań w związku

Co prawda uniwersalna recepta na udany związek nie istnieje, ale są pewne porady, które mogą wam pomóc. Wspólne hobby jest czymś, co w sposób szczególny może zbliżyć i wzmocnić więzi partnerów w związku. Oczywiście relacje budowane na przeciwieństwach też mogą się dać udany związek, ale będzie to dużo trudniejsze. Wspólne spędzanie czasu bez łączącej was pasji może doprowadzić do rutyny. Może się okazać, że jest wiele rzeczy, które oboje lubicie, ale wcześniej o tym nie wiedzieliście, ponieważ o tym nie rozmawialiście. Być może oboje lubicie podróżować? Albo pociągają Was jakieś sporty? Tenis, wspinaczka? A może podoba się wam obojgu sport nieco bardziej ekstremalny, jak skoki na bungee albo na spadochronie? A może wolicie siedzieć w domu i czytać książki albo grać w planszówki? Jeżeli nic takiego was nie łączy, to zawsze warto spróbować zarazić partnerkę swoją pasją albo zainteresować się tym, co ona lubi robić. Nie jest aż tak istotne, co to jest. Ważne, żebyście mogli to robić wspólnie. Zdarza się, że nie udaje się niczego takiego znaleźć. Wtedy trzeba pójść na kompromis i wspierać w pasji swojego partnera. Motywowanie i kibicowanie też jest bardzo ważne, nawet jeśli osobiście dana rzecz was nie kręci i jej nie rozumiecie.  Dobrym pomysłem jest choćby podjęcie wspólnie jakiegoś wolontariatu w celu, który oboje uznajecie za wartościowy.

Czy hobby może być tylko wspólne?

Oczywiście, że nie. Trzeba mieć też własną, osobistą przestrzeń, żeby nie nastąpił przesyt obecnością drugiej "połówki". Relacje damsko-męskie wymagają roztropności i empatii. Nie należy przegiąć w żadną ze stron. Trudno znaleźć złoty środek. Trzeba jednak go w waszej relacji znaleźć, a może po prostu wypracować. Dbanie o siebie nawzajem jest podstawą bycia razem. Musicie więc zadbać zarówno o to, żeby mieć wspólne tematy do rozmów, pomysł na spędzanie razem wolnego czasu, jak i przestrzeń osobistą i możliwość realizowania indywidualnych pasji. 

 Piotr Walczak

 

Wybrane dla Ciebie

HTML Button Generator