Jakie tajemnice kryją się za najważniejszymi zasadami Savoir Vivre?

Jakie tajemnice kryją się za najważniejszymi zasadami Savoir Vivre?

Spis treści:

 1. Zasady ogólne: Podstawowe zasady dobrego zachowania i uprzejmości.
 2. Zasady przy stole: Prawidłowe zachowanie podczas posiłków, używanie sztućców, kolejność potraw itp.
 3. Zasady ubioru: Odpowiedni strój w zależności od sytuacji i okazji.
 4. Zasady komunikacji: Komunikacja werbalna i niewerbalna, prowadzenie rozmów, słuchanie innych.
 5. Zasady w miejscach publicznych: Zachowanie w miejscach takich jak teatry, kina, muzea, kościoły.
 6. Zasady korzystania z technologii: Etykieta dotycząca telefonów, mediów społecznościowych, e-maili.
 7. Zasady w pracy: Relacje w miejscu pracy, spotkania biznesowe, komunikacja z przełożonymi.
 8. Zasady odnoszące się do uroczystości: Wesela, chrzciny, pogrzeby, jubileusze.
 9. Zasady w miejscach sportowych: Jak zachowywać się na siłowni, basenie, stadionie, podczas meczów.
 10. Zasady w kulturach różnych narodów: Specyfika zachowania w różnych krajach i kulturach.
 11. Zasady w relacjach międzypokoleniowych: Jak komunikować się i zachowywać w stosunku do osób starszych, rówieśników i młodszych.
 12. Zasady w miejscach edukacyjnych: Jak zachowywać się w szkole, na uczelni, podczas wykładów i seminariów.

Savoir vivre – sztuka życia w harmonii z otoczeniem

Termin "Savoir-vivre" pochodzi z języka francuskiego i dosłownie tłumaczy się go jako "wiedzieć jak żyć". Ta prosta definicja skrywa w sobie jednak ogrom wiedzy i umiejętności niezbędnych do funkcjonowania w społeczeństwie. Jest to zbiór zasad dobrego zachowania i etykiety, które pomagają nam w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji w różnych sytuacjach towarzyskich i biznesowych.

Zasady ogólne:
Każda kultura, każde społeczeństwo ma swoje wyjątkowe zasady savoir-vivre, jednak pomimo różnic kulturowych, pewne zasady pozostają uniwersalne i ogólnoświatowe. Do podstawowych zasad dobrego zachowania i uprzejmości należą m.in.:

 1. Słuchanie innych - aktywne słuchanie, bez przerywania i oceniania, pokazuje szacunek do rozmówcy.
 2. Dziękowanie - wyraz wdzięczności za każdy gest czy pomoc, niezależnie od ich skali.
 3. Przepraszanie - jeśli popełniliśmy błąd lub wyrządziliśmy krzywdę innym.
 4. Szacunek dla cudzej prywatności - unikanie inwazyjnych pytań czy narzucania się.
 5. Punktualność - dotrzymywanie terminów i umów co pokazuje, że szanujemy czas innych.

Zasady savoir-vivre przy stole

Dobre maniery przy stole są kluczowym elementem kultury osobistej i świadczą o szacunku do innych uczestników biesiady. Znajomość podstawowych reguł, takich jak właściwe użycie sztućców czy odpowiednie ułożenie ich na zakończenie posiłku, podkreśla naszą kulturę osobistą. Ważne jest, aby siedzieć prosto, nie zakładając nogi na nogę oraz trzymać łokcie przy ciele podczas jedzenia. Zachowanie przy stole to nie tylko przestrzeganie zasad, ale także forma niewerbalnej komunikacji, budująca pozytywne relacje w różnych sytuacjach towarzyskich i biznesowych.

Dress code i savoir-vivre w biznesie

Strojem komunikujemy nie tylko swój styl, ale również szacunek do innych i profesjonalizm. W biznesie dress code często zależy od branży i firmy. W korporacjach panuje zwykle bardziej formalny strój, składający się z garniturów, koszul i odpowiednich butów. Jednak w start-upach czy agencjach kreatywnych styl może być bardziej luźny. Ważne jest, aby pamiętać o dopasowaniu stroju do okazji, na przykład wybierając strój bardziej formalny na ważne spotkania czy prezentacje. Etykieta biznesowa wymaga także, aby unikać zbyt krzykliwych dodatków oraz ubrań, które mogą odwracać uwagę.

Zasady komunikacji w życiu towarzyskim

Savoir-vivre w komunikacji to nie tylko zasady, ale także umiejętność budowania pozytywnych relacji. Utrzymanie kontaktu wzrokowego podczas rozmowy świadczy o zainteresowaniu drugą osobą. Odpowiednie powitanie - uścisk dłoni, czy w niektórych kulturach pocałunek w policzek, jest kluczem do nawiązania dobrego pierwszego wrażenia. Słuchanie innych pokazuje szacunek do ich opinii, a kulturalny ton wypowiedzi pomaga unikać nieporozumień.

Savoir-vivre w miejscach publicznych

W miejscach publicznych, takich jak teatry, kina czy kościoły, ważne jest, aby zachowywać się odpowiednio. To oznacza chociażby wyłączenie telefonu komórkowego podczas przedstawienia, szanowanie przestrzeni innych osób czy zachowywanie ciszy w kościele. Ponadto, zawsze warto zorientować się w lokalnych zwyczajach i zasadach, aby nie popełnić faux pas.

Etykieta korzystania z technologii

W erze cyfrowej savoir-vivre dotyczy także korzystania z technologii. Podczas korzystania z telefonu w miejscach publicznych warto być dyskretnym i unikać głośnych rozmów. E-maile biznesowe powinny być pisane klarownie, z odpowiednim tytułem i podpisem. Cyfrowy savoir-vivre to także unikanie nadużywania wielkich liter, które w komunikacji internetowej są postrzegane jako krzyk.

Savoir-vivre w pracy

W miejscu pracy etykieta dotyczy nie tylko stroju, ale także zachowania. Punktualność świadczy o szacunku do czasu innych, a szanowanie opinii kolegów i koleżanek buduje pozytywną atmosferę w zespole. Warto także pamiętać o podziękowaniach za pomoc czy uznaniu osiągnięć innych. Współpracując z osobami z różnych kultur, warto również zorientować się w ich zwyczajach i zasadach etykiety, aby unikać nieporozumień.

Zasady odnoszące się do uroczystości

Uczestniczenie w wydarzeniach takich jak wesela czy pogrzeby wymaga zastosowania savoir-vivre, czyli dobrej etykiety i dobrego zachowania adekwatnego do sytuacji. W ujęciu języka francuskiego, savoir-vivre to wyrażenie, które dosłownie oznacza "wiedzieć, jak żyć". Takie wiedza objawia się przede wszystkim w zachowaniu podczas różnorodnych uroczystości. Na weselach przyjęło się przestrzegać pewnego dress code oraz reguł dotyczących interakcji z innymi gośćmi i z młodą parą. Z kolei na pogrzebach kluczowym elementem są grzeczność i pokazanie współczucia bliskim zmarłego. Chociaż w obecnych czasach coraz częściej można usłyszeć głosy sprzeciwu wobec konieczności podporządkowania się odgórnie przyjętym zasadom ubioru, należy pamiętać, że służą one przede wszystkim wyrażeniu szacunku wobec organizatorów danej uroczystości. I tak też, nie wypada ubierać białej sukienki na wesele z życzliwości do panny młodej, dla której zorganizowana została impreza. Tak samo, ubranie krzykliwych kolorów na pogrzeb może sprawić, że oczy wszystkich obecnych zwrócą się na Ciebie, warto jednak sobie zadać pytanie -czy właśnie o to powinno mi chodzić?

Savoir-vivre w miejscach sportowych

Również korzystając z obiektów sportowych, kluczowe jest stosowanie się do zasad savoir-vivre. Szanowanie innych, zachowanie higieny oraz przestrzeganie reguł bezpieczeństwa stanowi podstawę dobrego wychowania w tej dziedzinie. Savoir-vivre przy korzystaniu z obiektów sportowych wymaga także respektowania sprzętu i innych użytkowników, co w praktyce oznacza m.in. niezajmowanie urządzeń dłużej niż jest to konieczne czy przestrzeganie kolejki.

Międzykulturowy savoir-vivre

W świecie biznesu międzynarodowego, kluczowa jest zdolność dostosowania się do różnych kultur. Wyrażenie "savoir-vivre" nabiera tutaj dodatkowego znaczenia, gdyż etykieta i zasady dobrego zachowania mogą znacząco różnić się w zależności od kraju. Savoir, czyli "wiedza", staje się niezbędna dla tych, którzy pragną prowadzić skuteczne relacje biznesowe w różnych częściach świata.

Zasady dotyczące prezentów i relacji międzypokoleniowych

Wybierając prezent, warto zastanowić się nad upodobaniami obdarowywanej osoby, ale również nad kulturą i zwyczajami związanymi z okazją. W niektórych kulturach istnieją konkretne zasady dotyczące darowania prezentów. W relacjach międzypokoleniowych ważne jest, by młodsze pokolenie okazywało szacunek starszym, a starsze z kolei zrozumienie dla młodszych. Wspólne spędzanie czasu i rozmowy pomagają w budowaniu silnych więzi międzypokoleniowych.

Savoir-vivre w miejscach edukacyjnych

Edukacja to nie tylko przekazywanie wiedzy, ale także kształtowanie postaw. W szkołach i uczelniach ważne jest przestrzeganie savoir-vivru, co przejawia się m.in. w punktualności, szacunku do nauczycieli oraz uczciwości. Prawidłowe powitanie nauczyciela, aktywne uczestnictwo w lekcjach oraz dbałość o dobre relacje z rówieśnikami to podstawy, które każdy student powinien znać i stosować.

Podsumowanie:

"Savoir-vivre" to nie tylko zestaw zasad i norm dotyczących zachowania, ale głęboko zakorzeniona filozofia harmonijnego współistnienia z innymi. Pochodzący z języka francuskiego termin podkreśla wagę wiedzy i umiejętności niezbędnych do funkcjonowania w społeczeństwie w różnych kontekstach - od interakcji towarzyskich, przez sytuacje biznesowe, po uroczystości i miejsca edukacyjne. Niezależnie od kulturowych różnic, uniwersalnym celem jest budowanie wzajemnego szacunku, zrozumienia i pozytywnych relacji. Savoir-vivre dotyczy każdego aspektu życia, od etykiety przy stole, przez ubiór, aż po korzystanie z technologii. Jego przestrzeganie świadczy o dojrzałości, kulturze osobistej i gotowości do budowania trwałych i satysfakcjonujących relacji międzyludzkich.

 

Mateusz Blachnierek

 


 

Wybrane dla Ciebie

HTML Button Generator