Filozofia xD – pasta i analiza

filozofia xd pasta

Czego pasty uczą nas o życiu? To jeszcze trudniejsze pytanie niż o memy. Pasta jest raczej bardziej niszowym środkiem wyrazu niż mem. To krótkie historyjki rozprowadzane w internecie i rządzące się swoimi zasadami. W funkcjonowaniu przypominają memy, ale są trudniejsze do przyswojenia. Dlatego tylko kilka z nich przebiło się do szerszej świadomości.

 
Najpopularniejszą jest napisany przez Malcolma XD „Fanatyk” zaczynający się od słów „Mój stary jest fanatykiem wędkarstwa”. Doczekał się swojej adaptacji na Netfliksie. Podobnie jak z memami, wiele past jest świadectwem pewnej nieuświadomionej mądrości internetu. Za najbardziej klarowny przykład uważam pastę o filozofii „xD”. Jest ona współczesną wersją nobliwych filozofii w rodzaju epikureizmu i taoizmu. Stała się zresztą na tyle popularna, że doczekała się własnej książki napisanej przez Sławomira Mentzena.
 

Trzeba w tym miejscu nadmienić, że pasty nie są tradycyjnymi rozprawami filozoficznymi. Są pisane przez zwykłych ludzi w możliwie humorystycznym i luźnym stylu. Dlatego pełne są wulgaryzmów i w ogóle brzydkiego języka. Mimo to uważam, że właśnie ten nieoszlifowany styl świadczy o szczerości autora i autentyczności jego przemyśleń. 

Filozofia xD pasta

Odkąd zacząłem wyznawać filozofię "xD" moje życie stało się spokojniejsze. Nie denerwuję się już prawie wcale, kiedy spotykają mnie sytuacje stresowe, myślę sobie xD i wszystko staje się prostsze.
 
Naprawdę polecam ten styl życia. Wcale nie robi ze mnie lenia tylko osobę które nie denerwuje się z du*y tak jak kiedyś.
 
Kolos? xD
 
Prezentacja przed w c**j dużą grupą nieznajomych ludzi? xD
 
Wy***li z roboty? xD
 
Wyśmiała cię jakaś laska na imprezie? xD
 
Zrobiłeś coś po****nego? xD
 
 I od razu lżej i można się wziąć za siebie a nie płakać czy się wku***ać. 
 
uczucie 10/10
 
Pokolenie xD
 
Pasta ta dobrze oddaje filozofię życia wyznawaną przez wielu młodych mężczyzn. Można nazwać ich "pokoleniem xd". Są to ludzie, którzy podchodzą do swoich problemów z wielkim luzem i brakiem powagi. Stanowi to dla nich swego rodzaju mechanizm obronny. Młodzi mężczyźni mają swoje liczne problemy, często są niezrozumiani przez starszych ludzi oraz ich rówieśniczki. Pasta jest wyrazem tego, że niektórzy młodzi mężczyźni preferują podejście humorystyczne do swojego życia. Zamiast martwić się i przejmować problemami, wybierają śmiech i dystans jako sposób radzenia sobie z trudnościami. To może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak presja społeczna, oczekiwania innych ludzi czy stres związany z dorastaniem i odpowiedzialnościami dorosłego życia."Pokolenie xd" odnosi się do specyficznego sposób komunikacji i humoru, który jest popularny wśród młodych ludzi, szczególnie w internecie. Jest to forma języka składająca się z emotikon, skrótów i slangowych wyrażeń, które przekazują luz, ironię i dystans do rzeczywistości. Często używa się jej do wyrażania własnych poglądów na temat życia, polityki, relacji międzyludzkich itp. 
 

Uśmiechnięty Budda

Tak jak i w przypadku memów, uważam że pasty mogą przekazywać głębsze treści filozoficzne. O memie z Chadem pisałem, że przypomina w założeniach nietzscheanizm. Filozofia xd ma z kolei wiele wspólnego z takimi tradycjami jak taoizm, buddyzm i stoicyzm. Humor jest w ogóle dość często proponowanym remedium na problemy codziennego życia. Charakterystyczny jest na przykład obraz uśmiechniętego Buddy, który na pierwszy rzut oka nie pasuje do buddyjskiej wizji życia pełnego cierpienia. Rzecz polega właśnie na umiejętności zdystansowania się wobec swojej żałosnej pozycji na świecie. Robi się to na kilka sposobów. Najbardziej znanym jest medytacja i asceza, ale buddyjską praktyką jest również opisywanie absurdów świata. Takie podejście ma swoje ugruntowanie w psychologii. Wyśmianie swojej sytuacji pozwala na pozbycie się negatywnych emocji i przekierowanie ich na coś pozytywnego. Można w tym względzie oczywiście przesadzić i popaść w nadmierną ironiczną śmieszkowość. Z człowiekiem, który niczego nie traktuje poważnie, nie da się poważnie porozmawiać. O tym też wspominałem w artykule o Chadzie (widać tu zresztą kolejną odsłonę starcia Nietzschego ze znienawidzonymi przez niego buddystami i stoikami). 
 

Sławomir Mentzen i jego książka

Wypada wspomnieć o tym jak filozofia xd przebiła się z nisz internetowych do mainstreamu. Stało się to za sprawą doktora Sławomira Mentzena i książki jego autorstwa zatytułowanej właśnie "Filozofia XD". Dr Mentzen ma niewątpliwy talent do komentowania życia politycznego za pomocą memów. Książka ta jest dobrym przykładem tego zjawiska. Jej autor analizuje polską politykę wykorzystując siatkę pojęciową wypracowaną w ramach filozofii xd. Różnica jest taka, że wyśmiewa nie swoje własne problemy, a sytuację w kraju.Filozofia XD wyróżnia się na tle innych frameworków właśnie ze względu na swój humorystyczny charakter. Jest to sposób na analizowanie i komentowanie życia politycznego za pomocą memów, co przyczyniło się do rozprzestrzenienia jej na szeroką skalę i przemycenia filozofii XD do mainstreamu.Doktor Mentzen stał się ikoną tej filozofii i dzięki swojemu talentowi do komentowania polityki poprzez memy przyciągnął uwagę szerokiego audytorium. Przebicie się filozofii XD do mainstreamu jest dowodem na to, jak internet i media społecznościowe mogą wpływać na przemianę i rozpowszechnianie idei. Dzięki umiejętnościom doktora Mentzena, filozofia XD zyskała popularność i może stać się narzędziem do lepszego zrozumienia rzeczywistości politycznej.
 
 
HTML Button Generator