Rzut męskim okiem na Krakowskie Targi Książki

Rzut męskim okiem na Krakowskie Targi Książki

Już po raz 26. w Krakowie odbyła się największa w Polsce impreza czytelnicza. Nie mogło tam oczywiście zabraknąć tematów związanych z męskością - a co za tym idzie - także redakcji bycmezczyzna.pl

 

Krakowskie Targi Książki 2023

Odbywające się już od prawie trzech dekad, Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie i tym razem przyciągnęły liczne rzesze miłośników literatury z całego kraju. Krakowskie EXPO zgromadziło blisko 500 wystawców, ponad 800 autorów i 52 000 odwiedzających, w tym 700 akredytowanych dziennikarzy i twórców treści internetowych. Wydarzenie to jednak nie tylko liczby, ale przede wszystkim ludzie - wystawcy, autorzy, odwiedzający goście oraz organizatorzy, którzy zadbali o najwyższy standard wydarzenia.

Targi oferowały szeroką gamę literatury, od pięknej, przez religijną, naukową, aż po literaturę młodzieżową i komiksy. Nie mogło tam oczywiście również zabraknąć książek poświęconych męskim tematom...

Męski świat czy kryzys męskości?

Wydarzeniem, które powinno przykuć uwagę każdego mężczyzny, był panel pt. "Męski świat czy kryzys męskości?", zorganizowane przez Wydawnictwo Świętego Wojciecha, wokół książki "Męskim Okiem" autorstwa Michała Bondyry. Podczas panelu, uczestnicy mieli nie tylko okazję wysłuchać autora książki, ale też spotkać jednego z jej bohaterów - Macieja Małysę. Znany aktor teatralny i filmowy, prywatnie zaś mąż i ojciec na poważnie biorący swe męskie obowiązki, chętnie odpowiadał na pytania i dzielił się swoimi przemyśleniami na temat zagrożeń jakie stają przed współczesnymi mężczyznami, kryzysów jakie dotykają męskość a także absurdów, które coraz bardziej ochoczo wdzierają się do naszej codzienności. 

O wyjątkowości tego wydarzenia świadczy też fakt, że uczestnicy panelu, mogli swobodnie brać udział w toczącej się dyskusji, przedstawiać własne opinie i wnosić nową perspektywę na temat, który dotyczy tak naprawdę nas wszystkich.

Jak mówił jeden z uczestników:

"Jesteśmy w ogóle troszkę zszokowani (...) jak dotychczas byliśmy na wszystkich spotkaniach i wyglądało to w ten sposób, że słuchaliśmy a tutaj możemy czynnie brać udział w tej dyskusji"

1.jpeg

Burzliwa dyskusja

Jak można się domyślać, pytanie o kryzys męskości zadane w temacie panelu, spotkało się z żywym zainteresowaniem, wzbudziło wiele emocji oraz sprowokowało do wyrażenia wielu odmiennych stanowisk. Dyskusja okazała się być angażującą do tego stopnia, że gdyby nie konieczność opuszczenia sali przed kolejnym panelem, trwałaby zapewne jeszcze bardzo długo. A i po wyjściu można było na korytarzu spotkać grupki słuchaczy, żywo komentujące poruszane na panelu tematy.

O czym opowiada książka "Męskim Okiem"?

Książka Michała Bondyry "Męskim Okiem", wokół której zorganizowany był panel, jest wynikiem refleksji autora nad rolą męża i ojca w rodzinie. Opiera się ona na wywiadach z pięcioma mężczyznami, którym udało się połączyć karierę medialną z satysfakcjonującym życiem rodzinnym. 

Każdy z wywiadów koncentruje się na jednym z kluczowych tematów współczesności, takich jak relacje, czas, wzorce, świadectwo i język. Punktem wyjścia rozmów jest kryzys męskości oraz kryzysy tożsamościowe i moralne, które wpływają na większość rodzin. Autor stawia pytania dotyczące ojcostwa, wartości i tożsamości mężczyzny. Pięciu znanych mężczyzn dzieli się swoimi przemyśleniami na temat rodziny, ojcostwa i relacji w kontekście ich życia w świecie show-biznes.

Jak mówi sam autor:

"Pomysł na książkę zrodził się z codzienności, i trochę egoistycznego, męskiego spojrzenia, że jeżeli sam chciałbym być lepszym mężem i ojcem, to (...) warto o tym opowiedzieć. (...) Zacząłem zapraszać gości znanych i mniej znanych, którzy o tej męskości, o tym ojcostwie, ale też jak być na co dzień facetem opowiadali."

2.jpeg

Współczesne wzorce męskości

Po zakończeniu panelu, udało się również przeprowadzić wywiad z obecnym na nim Maciejem Małysą - aktorem teatralnym i filmowym, który podzielił się z nami swoją perspektywą na rolę jaką sztuki wizualne - zwłaszcza kino i teatr - odgrywają w budowaniu współczesnych wzorców męskości. A o tym, co udało się nam w tym temacie dowiedzieć, znajdziecie niebawem na naszym portalu i kanale YouTube. 

Wybrane dla Ciebie

HTML Button Generator