Filmy tylko dla mężczyzn. 10 tytułów z klasyki męskiego kina.

filmy dla mężczyzn
Kino to nie tylko rozrywka, ale także sposób na wyrażenie siebie, swoich emocji, poglądów i wartości. Niektóre filmy są uniwersalne i mogą się podobać każdemu, niezależnie od płci, wieku czy wyznania. Jednak są też takie, które szczególnie trafiają do męskiej części widowni, ponieważ poruszają tematy związane z męskością, męskimi marzeniami, problemami i wyzwaniami, których bohaterowie w szczególny sposób odzwierciedlają męskie archetypy. Oto 10 tytułów z klasyki męskiego kina, które powinien obejrzeć każdy mężczyzna.

 

Męskie kino - nie tylko Quentin Tarantino

Kiedy myślimy o filmach dla mężczyzn, często przychodzi nam na myśl Quentin Tarantino, reżyser znany z krwawych i brutalnych scen, czarnego humoru i nawiązań do popkultury. Nie ma wątpliwości, że Tarantino jest jednym z najważniejszych twórców współczesnego kina i jego filmy są kultowe. Jednak męskie kino to nie tylko Tarantino. Istnieje wiele innych reżyserów i gatunków filmowych, które również zasługują na uwagę prawdziwych mężczyzn. Na naszej liście znajdziecie zarówno filmy akcji, jak i dramaty, komedie, westerny i biografie. Każdy z nich ma coś do powiedzenia o męskim świecie i męskiej duszy.

 

“Braveheart” (1995), Mel Gibson

“Braveheart” to film opowiadający o życiu i walce Williama Wallace’a, legendarnego szkockiego bohatera narodowego, który pod koniec XIII wieku stanął na czele powstania przeciwko angielskiej okupacji. Film jest pełen epickich bitew, pięknych krajobrazów i wzruszających scen. Przede wszystkim jest to jednak historia o miłości, honorze, wolności i poświęceniu. Mel Gibson, który zagrał główną rolę i wyreżyserował film, stworzył dzieło, które porusza i inspiruje. “Braveheart” to klasyk męskiego kina i jeden z najlepszych filmów historycznych wszech czasów.

Więcej na temat wzorców męskości w średniowieczu, możesz przeczytać w artykułach:

Cnoty rycerskie i etos rycerski - czy wciąż są aktualne?

oraz

Od wojownika do rycerza - mentalność ludzi wieków średnich

 

“Gladiator” (2000), Ridley Scott 

“Gladiator” to kolejny film historyczny, który zasługuje na miano męskiego. Tym razem akcja przenosi nas do starożytnego Rzymu, gdzie śledzimy losy Maximusa, generała cesarza Marka Aureliusza, który po śmierci władcy zostaje zdradzony i sprzedany jako niewolnik-gladiator. Na arenie Maximus staje się idolem tłumów i zdobywa szansę na zemstę na tyranicznym cesarzu Kommodusie. Film jest nie tylko widowiskowym pokazem walk i efektów specjalnych, ale też wzruszającą opowieścią o odwadze, lojalności, sprawiedliwości i nadziei. Russell Crowe, który zagrał Maximusa, otrzymał za tę rolę Oscara, a film sam w sobie zdobył pięć statuetek, w tym za najlepszy film i reżyserię.

Jest to też wyjątkowy przykład przełożenia filozofii stoickiej na język współczesnego kina.

 

“Gran Torino” (2008), Clint Eastwood

“Gran Torino” to film, który pokazuje, że Clint Eastwood, ikona męskiego kina, nie stracił nic ze swojej charyzmy i talentu. Eastwood nie tylko wyreżyserował film, ale także zagrał w nim główną rolę - Walta Kowalskiego, schorowanego alkoholika i weterana wojny koreańskiej, który mieszka w zaniedbanej dzielnicy Detroit. Walt nie lubi swoich sąsiadów, imigrantów z Laosu, i trzyma się od nich z dala. Jednak pewnego dnia ratuje życie jednemu z nich - Thao, który próbował ukraść jego ukochany samochód - Gran Torino. Od tego momentu Walt zaczyna nawiązywać kontakt z Thao i jego rodziną, a także staje się obrońcą dzielnicy przed lokalnymi gangami. Film jest zarówno komedią, jak i dramatem, a także poruszającą opowieścią o zmianie, pojednaniu i odkupieniu. Pokazuje też, że męskość przekracza granice kultur.

 

“Rambo” (1982), Ted Kotcheff

“Rambo” to film, który stał się symbolem męskiego kina. To jeden z najpopularniejszych filmów akcji lat 80. Sylvester Stallone zagrał w nim Johna Rambo, byłego komandosa z wojny w Wietnamie, który po powrocie do kraju jest prześladowany przez policję i dyskryminowany przez społeczeństwo. Rambo ucieka w góry i rozpoczyna walkę z siłami porządkowymi, używając swoich umiejętności i instynktu przetrwania. Film jest nie tylko ekscytującym widowiskiem, ale także komentarzem na temat traumy wojennej i trudnej adaptacji weteranów do cywilnego życia. “Rambo” to film, który każdy facet powinien znać i szanować.

 

“Człowiek z blizną” (1983), Brian de Palma

“Człowiek z blizną” to film, który pokazuje, że męskie kino nie musi być moralizatorskie ani politycznie poprawne. To film, który śmiało i bezkompromisowo przedstawia świat przestępczy, narkotykowy i hedonistyczny lat 80. w Miami. Al Pacino zagrał w nim Tony’ego Montanę, kubańskiego uchodźcę, który zaczyna od zera i szybko staje się jednym z najpotężniejszych i najbardziej bezwzględnych bossów narkotykowych. Film jest pełen przemocy, wulgaryzmów i erotyzmu, ale także fascynującej psychologii głównego bohatera, który pragnie zyskać prestiż, bogactwo i miłość, ale traci wszystko przez swoją pychę i paranoję. “Człowiek z blizną” to kultowy film Briana De Palmy, który zainspirował wielu innych twórców i artystów.

 

“Chłopcy z ferajny” (1990), Martin Scorsese

“Chłopcy z ferajny” to kolejny film o mafii, ale tym razem z perspektywy Henry’ego Hilla, który od dziecka marzył o byciu gangsterem i dołączył do włoskiej rodziny przestępczej. Film opowiada o jego życiu, karierze i upadku, a także o jego przyjaciołach i wspólnikach - Jimmy’m Conwayu i Tommy’m DeVito, granych przez Roberta De Niro i Joe Pesci. Film jest nie tylko wiernym i realistycznym portretem świata przestępczego, ale także błyskotliwą i zabawną opowieścią o męskiej przyjaźni, lojalności, zdradzie i ambicji. Martin Scorsese, mistrz męskiego kina, stworzył film, który jest uważany za jeden z najlepszych w historii kina.

 

“Rocky” (1976), John G. Avildsen 

Seria “Rocky” to filmowa saga o życiu i karierze Rocky’ego Balboa, boksera z ubogiej dzielnicy Filadelfii, który dostaje szansę na walkę o mistrzostwo świata z Apollo Creedem. Film jest nie tylko dramatem sportowym, ale także piękną opowieścią o miłości, marzeniach, determinacji i pokonywaniu przeciwności. Sylvester Stallone, który zagrał Rocky’ego i napisał scenariusz do pierwszego filmu, stworzył postać, która stała się ikoną męskiego kina i jednym z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów filmowych. Rocky to bokser, który nie poddaje się i walczy o swoje marzenia, miłość i szacunek. W kolejnych częściach serii Rocky zmierzy się z różnymi przeciwnikami, takimi, jak: Apollo Creed, Clubber Lang, Ivan Drago czy Tommy Gunn, a także z osobistymi problemami, w tym ze śmiercią żony, chorobą syna czy starością. Seria “Rocky” to nie tylko opowieść o boksie, ale także o życiu, wierze, nadziei i sile woli. To filmy, które każdy mężczyzna powinien obejrzeć i podziwiać.

 

“Szklana pułapka” (1988), John McTiernan

“Szklana pułapka” to film, który zmienił oblicze gatunku filmów akcji i zapoczątkował serię przygód Johna McClane’a, nowojorskiego policjanta, który znalazł się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie. W pierwszej części McClane musi stawić czoła grupie terrorystów, którzy opanowali wieżowiec w Los Angeles, gdzie pracuje żona McClane’a. Film jest pełen napięcia, humoru i niezapomnianych scen, takich jak ucieczka McClane’a przez szyb wentylacyjny czy skok z dachu z zapaloną liną. Bruce Willis zagrał McClane’a z takim wdziękiem i charyzmą, że stał się jednym z najpopularniejszych bohaterów kina, a tytuł został jednym z najpopularniejszych filmów świątecznych.

 

“Stowarzyszenie umarłych poetów” (1989), Peter Weir

"Stowarzyszenie umarłych poetów" to film, który ukazuje, że męskie kino nie musi jedynie koncentrować się na walce, przemocy i zemście. To kino, które mówi o sile słowa, marzeń, pasji i wolności. Opowiada o ekscentrycznym nauczycielu języka angielskiego Johnie Keatingu, który trafia do konserwatywnej i sztywnej Akademii Weltona. Keating nie chce jednak dopasować się do bezdusznego systemu edukacji w placówce i postanawia wpoić uczniom miłość do poezji. To dzieło, które uczy, że warto być sobą i śmiało podążać za własnym sercem. Jeden z najbardziej kultowych filmów męskiego kina, reżyserowany przez Briana De Palmę, dostarcza nie tylko rozrywki, ale także głębokich refleksji na temat męskości, przyjaźni i wolności. Warto obejrzeć ten film, który wpisuje się w kanon najlepszych dzieł kina i jest jednym z klasyków amerykańskiego kina.

 

“Psy” (1992), Władysław Pasikowski

“Psy” to film, który stał się symbolem męskiego kina i jednym z najważniejszych filmów polskiej transformacji ustrojowej. Film opowiada o losach Franza Maurera, byłego funkcjonariusza Służby Bezpieczeństwa, który po weryfikacji zostaje przeniesiony do policji kryminalnej. Tam musi zmierzyć się nie tylko z przestępczością, ale także ze swoją przeszłością i dawnymi kolegami, którzy przeszli na stronę mafii. Film jest pełen brutalności, cynizmu i czarnego humoru, ale także pokazuje dramat ludzi, którzy muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości kryzysowej sytuacji finansowej kraju. Władysław Pasikowski, reżyser i scenarzysta filmu, stworzył dzieło, które porusza i szokuje, a także nawiązuje do amerykańskiego kina gangsterskiego i sensacyjnego. Bogusław Linda, który zagrał Maurera, wykreował postać, która stała się ikoną polskiego kina i jednym z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów filmowych. 

 

"Dobry, zły i brzydki" (1966), Sergio Leone

Dolarowa trylogia to zbiór trzech westernów, które wyreżyserował Sergio Leone, a w których zagrał Clint Eastwood. Są to: “Za garść dolarów”, “Za kilka dolarów więcej” i “Dobry, zły i brzydki”. Filmy te są uważane za arcydzieła gatunku i wprowadziły nowy styl i estetykę do kina. Eastwood zagrał rolę bezimiennego rewolwerowca, znanego jako “Człowiek bez imienia”, który podróżuje po Dzikim Zachodzie i bierze udział w różnych przygodach i pojedynkach. Filmy są pełne niesamowitych scen, muzyki, dialogów i postaci. Dolarowa trylogia to filmy, które każdy fan westernów i męskiego kina powinien znać i podziwiać.

 

Podsumowanie - najlepsze filmy tylko dla mężczyzn, które warto obejrzeć

Filmy, które przedstawiliśmy w naszym rankingu, to tylko niektóre z wielu tytułów, które można uznać za klasykę męskiego kina. Każdy z nich ma coś do zaoferowania widzowi, niezależnie od tego, czy szuka on emocji, humoru, dramatu, sensacji czy refleksji. Filmy te pokazują różne aspekty męskości, takie jak: odwaga, honor, lojalność, ambicja, pasja, wolność, sprawiedliwość, miłość, przyjaźń i poświęcenie. Filmy te są nie tylko dobrą rozrywką, ale także źródłem inspiracji i motywacji. Obrazy te są filmami tylko dla mężczyzn, ale nie dlatego, że kobiety nie mogą ich oglądać, ale dlatego, że mężczyźni bezwzględnie powinni je obejrzeć. To filmy, które każdy facet powinien znać i cenić.

Wybrane dla Ciebie

HTML Button Generator